Bilgi Bankası

Çocuğumuza Kitapları Sevdirmek

Kitap, anne-baba ve çocuğun birlikte kaliteli zaman geçirebilecekleri, çocuğun özellikle dil gelişimine olumlu katkısı olan yararlı bir araçtır. Anne-babalar, çocuğun kitap sevgisini; çocuğun kitaba ilgi göstermeye başladığı en erken dönemde uygun tutumlarla pekiştirebilirler.

Okul Öncesi Dönemde Kitap Sevgisi Nasıl Geliştirilir ?

- Öncelikle siz model olun. Evinizde herkesin sakin bir köşeye çekilip kitabını okuduğu düzenli saatler olsun. Çocuğunuz sizin kitap okuduğunuzu gözlemlesin. Küçük yaştan itibaren böyle bir ortamda büyüyen çocuklar kitap okumaya erken yaşta ilgi göstermeye başlarlar.
Evinizde çocuğunuzun ulaşabileceği yerlerde yaşına uygun, resimli kitaplar bulundurun.
Çocuğunuzla birlikte tıpkı oyuncakçıya gittiğiniz gibi kitapçıya da gidin ve birlikte kitap seçin.
Her gün düzenli olarak ; çocuğunuza kitap okuyun.
Kitap okurken çocuğunuzun anlayabileceği düzeyde, basit bir dil kullanın.
Ona kitap okurken, sayfaları onun çevirmesine izin verin.
Kitapta gördüğü resimler hakkında konuşun, sohbet edin.
Çocuğunuz size kitapta gördüğü bir şey ile ilgili bir soru sorduğunda yanıtlamadan önce onun düşüncelerini ifade etmesi için teşvik edebilirsiniz Örneğin; sen ne düşünüyorsun?acaba  ne olmuş olabilir? gibi sorular onun düşüncesini ifade etmesini kolaylaştırabilir.
Küçük çocukların aynı kitabı defalarca tekrar tekrar okumak isteyeceklerini unutmayın. Aynı kitabı tekrar okumasının hiçbir sakıncası yok. Çocuğunuz hazır olduğunda eski kitabını bırakıp sizden yeni bir kitabı okumanızı isteyecektir.
Bir kitabı bitirdiğinde ödüllendirin. Bunun için kitap okuma tablosu hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz, , her okuduğu kitap için bir puan kazanabilir. Önceden belirlediğiniz bir puana eriştiğinde ona yeni bir kitap hediye edebilirsiniz.
Okul çağına çocuğunuz okumayı sevmediği için kitaplara ilgi göstermiyor olabilir. Eğer okuma hızı çok yavaşsa okuduğunu anlayamadığı için kitap okumaktan zevk almayacaktır. Bu nedenle eğer okuma sorunu varsa ona sınıf seviyesinin daha altında , okuması daha kolay kitaplar alabilirsiniz.